top of page
Szukaj
  • elamech82

Prefabrykaty przyszłością polskiego budownictwa?

Zaktualizowano: 1 lut 2021

Czas realizacji inwestycji jest jednym z czynników decydujących o kosztach prowadzenia robót, dlatego też wznoszenie obiektów budowlanych z przygotowanych wcześniej fabrycznie elementów staje się coraz bardziej atrakcyjne.

Wielka płyta

W Polsce skojarzenia z prefabrykatami stosowanymi w budownictwie nie są pozytywne.

Powojenna masowa produkcja w latach 50-tych/70-tych spowodowała ogólnie złe skojarzenia i stała się jednym z symboli PRL-u i flagową technologią okresu Edwarda Gierka. Ze względu na szare blokowiska powstałe z wielkiej płyty, ten rodzaj budownictwa nie jest doceniany i po prostu kojarzy się z czymś brzydkim.

Dlatego też w Polsce dominuje tzw. technologia tradycyjna, gdzie najpopularniejsza jest budowa z betonu komórkowego. Szacuje się, że niemal co drugi inwestor buduje swój dom właśnie w tej technologii.

Inaczej jest w Niemczech, gdzie budowa domów z prefabrykowanych ścian jest najprężniej rozwijającym się segmentem budownictwa czy też w Skandynawii, gdzie od wielu lat budowa z prefabrykowanych elementów stanowi 80% budownictwa.


Prefabrykaty dziś

Prefabrykaty to wszystkie elementy, które są wytwarzane w fabryce i przygotowane do montażu zaraz po przywiezieniu na miejsce budowy. Wśród elementów prefabrykowanych dominują ściany ale mamy możliwość zamówienia także gotowych stropów, schodów i balkonów. O właściwościach prefabrykowanych ścian z keramzytu piszemy tutaj.


Zamówione przez inwestora elementy powstają w fabryce pod stałą kontrolą jakości, są one produkowane na konkretne zamówienie, według projektu - o odpowiednich wielkościach i z kanałami na przyłącza. Gotowe elementy, które przyjeżdżają z fabryki na budowę łączymy ze sobą nie będąc tutaj zależnym od warunków pogodowych.


Taśmowo a jednak indywidualnie

Wszystkie elementy prefabrykowane produkowane są na indywidualne zamówienia i dostosowane do szczegółowych wymagań projektów, nie tylko w zakresie wymagań materiałowych, ale również pod względem wymagań architektonicznych, takich jak kształty, wymiary itd. Jedynym ograniczeniem są wymiary stołów produkcyjnych i zakres regulacji form. Z uwagi na dobór wysokiej jakości surowców od kwalifikowanych dostawców i ciągły nadzór nad produkcją w wyspecjalizowanym zakładzie prefabrykacji, wytwarzane elementy są o wiele dokładniejsze i bardziej precyzyjne niż wykonywane na miejscu budowy


Przyszłość prefabrykatów w Polsce

Dzięki elementom prefabrykowanym mamy możliwość znacznie uprościć niektóre etapy budowy a cały proces inwestycyjny skrócić i uniezależnić od warunków pogodowych. Wznoszenie obiektów budowlanych z przygotowanych fabrycznie elementów o wysokiej jakości i funkcjonalności staje się więc coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. W czasach gdy koszt robotników na budowie dynamicznie rośnie jest to bardzo korzystne rozwiązanie i staje się coraz bardziej popularne nie tylko wśród inwestorów indywidualnych ale również wśród deweloperów.


68 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page