top of page
Szukaj
 • elamech82

Płyta fundamentowa czy fundament tradycyjny?

Sposób posadowienia budynku jest jedną z ważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć budując dom. Co wybrać - tradycyjne fundamenty w postaci ławy fundamentowej czy płytę fundamentową? Co będzie lepszym dla nas rozwiązaniem? Jaka jest różnica w kosztach?


Konstrukcja fundamentów odpowiada za przenoszenie obciążeń budynku. Wybór rodzaju fundamentów jest wyborem istotnym i najlepiej jest ją podjąć w oparciu o konsultacje z architektem (lub doświadczonym budowlańcem) oraz o dane naszej działki (jakości gruntu) i masę budynku. Od tego też zależy koszt budowy fundamentów - na podłożu zwartym i suchym koszt będzie niższy niż w przypadku trudnych gruntów (wilgotnych i grząskich).

Nie bez znaczenia ma również technologia, w której będziemy budować swój dom. W technologii tradycyjnej zazwyczaj stosuje się ławy fundamentowe. Wybierają technologię budowy domu z prefabrykatów keramzytowych stosujemy płytę fundamentową.


Ława fundamentowa

Ława fundamentowa to najczęstsze rozwiązanie znajdujące się w projektach domów jednorodzinnych. Przeważnie o kształcie prostokąta o grubości od 60 cm do 80 cm i wysokości od 30 cm do 140 cm - w zależności od parametrów gruntu. Przeważnie stosuje się ławy fundamentowe z betonu oraz bloczków fundamentowych.

Etapy budowy ław fundamentowych:

 • usunięcie humusu

 • wykopanie wykopów

 • szalowanie i wylewanie ławy fundamentowej

 • montaż izolacji przeciwwilgociowej

 • budowa ścian fundamentowych

 • zasypanie wykopów.

Ławę fundamentową stosujemy także w przypadku nierównego terenu o znacznym stopniu nachylenia - np. gdy chcemy wybudować swój dom na skarpie.

Prace są dość czasochłonne i trwają około 4 tygodni.


Płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa jest stosowana przy trudnych warunkach glebowych (zwłaszcza przy dużym zawilgoceniu) i posiada większą nośność niż ława tradycyjna. Może być również wykorzystana jako podłoga pierwszej kondygnacji budynku, co nieznacznie zmniejszy koszt budowy. Kolejny plus płyty fundamentowej to możliwość zaizolowania płyty od dołu, co wyeliminuje powstawanie mostków termicznych. Jest to rozwiązanie niezbędne w przypadku domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Etapy budowy płyty fundamentowej:

 • przygotowanie terenu (usunięcie wierzchniej warstwy gruntu oraz nawiezienie pospółki)

 • rozłożenie przewodów instalacyjnych i wykonanie przepustów

 • ochrona cieplna (cały spód i boki płyty muszą być ocieplone odpowiednim materiałem- nienasiąkliwym i wytrzymałym mechanicznie)

 • zbrojenie - zazwyczaj w dwóch płaszczyznach: dolnej i górnej części płyty

 • betonowanie

 • pielęgnacja gotowej płyty.

Czas wykonania płyty jest krótszy niż ławy fundamentowej - trwa około 1 tygodnia.


Koszt

Minimalny koszt ławy fundamentowej pod budynek o pow. 100 mkw to ok. 31 000 zł. Im trudniejszy teren, tym koszt wyższy. Natomiast koszt budowy płyty fundamentowej o grubości ok. 20 cm to ok. 33 000 zł. W przypadku podłoża o słabej nośności trzeba zainwestować w masywniejszą płytę a co za tym idzie koszt będzie wzrastał (płyta o grubości 30 cm pod budynek o pow. 100 mkw to koszt min 35 000 zł). Różnica więc nie jest duża.


152 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page