top of page
Szukaj
  • elamech82

Jak wybrać idealny projekt domu?


Zazwyczaj zaczynamy od marzeń, a kończymy na precyzyjnym określeniu potrzeb oraz kosztów budowy i późniejszej eksploatacji.Warunki techniczne

Analizując projekty domów musimy zacząć od kwestii technicznych - projekt musi odpowiadać warunkom zabudowy działki. Zgodnie z obowiązującym prawem dom musi być zlokalizowany w odległości 4 metrów od granicy działki (w przypadku ścian z otworami okiennymi lub drzwiami) lub 3 metry (w przypadku ścian nie posiadających otworów). Więcej wytycznych znajdziemy w MPZP - jest to dla nas najważniejszym dokumentem i zapisy, które w nim się znajdują są dla nas obowiązujące. Jeśli projekt domu nie będzie spełniał warunków z MPZP nie otrzymamy pozwolenia na budowę.

MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego) - to dokument, który określa zabudowę na danym terenie oraz parametry, jakie musi spełnić nasz dom, czyli: wysokość domu, kąt nachylenia dachu, powierzchnia zabudowy, nieprzekraczalna linia zabudowy, obowiązujące linie zabudowy i pow. biologicznie czynną. Jeżeli nasza działka nie jest objęta MPZP należy wystąpić do gminy o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy.


Strony świata

Znając warunki techniczne, które musi spełnić nasz dom, wiemy gdzie mniej więcej możemy go usytuować na naszej działce. i tutaj od razu możemy zastanowić się nad układem pomieszczeń względem stron świata. Najbardziej polecanym układem pomieszczeń jest usytuowanie salonu od strony południowej a sypialni i kuchni po stronie północnej lub wschodniej. Ale jest to kwestia naszych preferencji i tego czy wolimy mieć bardziej czy mniej nasłonecznione pomieszczenia, w których będziemy spędzać większość czasu. Na pewno warto się nad tym zastanowić i wziąć ten parametr pod uwagę wybierając projekt.


Bryła budynku

Najtańsza w budowie i późniejszej eksploatacji będzie bryła domu oparta na kwadracie lub prostokącie. Każdy uskok, wykusz czy lukarna podrażają koszt budowy a dodatkowo zwiększają ryzyko powstawania tzw. mostków cieplnych. Nieregularne kształty przekładają się także na nierównomierne wykorzystanie ciepła, które znajduje się w domu. W rezultacie zwiększone zostanie zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie, podnoszą się koszty stałe późniejszej eksploatacji domu.


Wielkość domu i pomieszczenia

Wybierając powierzchnię domu, miej na względzie nie tylko swoje potrzeby ale również koszty budowy. Szacuje się, że każdy metr kwadratowy budynku to koszt ok. 4-5 tys. zł. Aby zoptymalizować koszty budowy wybierz projekt, w którym znajduje się jak najmniej powierzchni przeznaczonej na komunikację i korytarze. Niekiedy dom o mniejszej powierzchni użytkowej ma bardziej funkcjonalne pomieszczenia (wymiary czy kształty) od domu większego. Dlatego nie zawsze warto sugerować się całkowitą powierzchnią użytkową domu, ale układ funkcjonalnym i powierzchnią poszczególnych pomieszczeń.


Instalacje

Wprowadzenie nowoczesnych, energooszczędnych instalacji wiąże się z wysokimi kosztami, jednak jeśli zdecydujemy się na nie już na etapie projektu, może się okazać, że różnica w kosztach nie będzie aż tak wysoka, jak zakładaliśmy. Planując w nowym domu instalację fotowoltaiczną połączoną z matami grzewczymi do ogrzewania domu (oraz czerpania prądu do zasilania urządzeń), nie musimy budować komina, którego realizacja pochłania kilkanaście tysięcy złotych. Nie musimy również planować specjalnego pomieszczenia na kotłownię oraz kupować pieca. Ponadto na instalację zaliczającą się do odnawialnych źródeł energii, możemy otrzymać dofinansowanie lub korzystny kredyt. Tym sposobem znacznie obniżamy koszty początkowe i realizacja ekologicznego źródła energii nie wydaje się aż tak kosztowna, jak zakładaliśmy. Poza tym inwestycja w odnawialne źródła energii zapewni nam w przyszłości niższe koszty eksploatacji domu. Instalacja fotowoltaiki z matami grzewczymi zapewni niemal darmowy prąd oraz darmowe ogrzewanie przez cały rok. Tym sposobem inwestycja zwraca się średnio po 10 latach.


Projekt gotowy czy na zamówienie

Większość osób decyduje się na zakup gotowego projektu domu, mimo że projekty indywidualne wykonuje się „na miarę” ze względu na niższą cenę oraz krótszy czas oczekiwania. Projekt gotowy jest tańszy od indywidualnego i jest dostępny od ręki. Na projekt indywidualny trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Jeżeli wybierzesz projekt gotowy to jednak pamiętaj, że musi być on poddany adaptacji do warunków panujących na działce, aby odpowiadał jej zarówno pod kątem technicznym, jak i sprostał wymaganiom zawartym w MPZP lub WZ. Nawet, jeśli nie chcesz nic zmieniać w projekcie, musisz udać się do architekta, aby przeprowadził adaptację.

Powinniśmy tutaj także wziąć pod uwagę liczbę i formę zmian jakie zamierzamy wprowadzić. Może okazać się, że z oferty projektów gotowych wybierzemy dom, który spełni wszystkie nasze potrzeby lub będzie wymagał niewielu drobnych zmian. Jeśli jednak nie znajdziemy takiego projektu i będziemy chcieli wprowadzić zmiany w projekcie gotowym to będzie to dla nas dodatkowy koszty. I w zależności ile tych zmian będzie to może się okazać że korzystniej będzie zamówić projekt indywidualny.54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page