top of page
Szukaj
  • elamech82

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego?

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się kiedy będziesz mógł się wprowadzić do nowego domu? Ile trwa budowa domu?


Niestety nie ma jednej i prostej odpowiedzi na to pytanie. Budowa domu to dość skomplikowany proces i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim czasu budowy domu zależy od technologii budowy, którą wybierzemy, ale również od finansowania zwłaszcza jeśli posiłkujemy się kredytem bankowym oraz od samej organizacji budowy.

Należy również wziąć pod uwagę, że na czas budowy wpływa także dostępność ekipy budowlanej, zwłaszcza jeśli decydujemy się na budowę w systemie gospodarczym, oraz to jakim sprzętem dana ekipa budowlana dysponuje, jak również poziom skomplikowania projektu oraz inne czynniki, które mogą opóźnić nasz budowę, np. czekanie na przyłącze mediów.


Poniżej porównamy czas budowy domu jednorodzinnego w technologii tradycyjnej do technologii prefabrykowanych ścian z keramzytu.Technologia tradycyjna

Za technologię tradycyjną przyjmujemy tutaj technologię murowaną, czyli taką gdzie murujemy ściany zewnętrzne i wewnętrzne z cegieł, bloczków lub pustaków łączonych ze sobą za pomocą specjalnych zapraw. I to właśnie zaprawa stanowi tutaj czynnik wpływający na czas budowy, ponieważ musi ona dobrze wyschnąć aby można było kontynuować dalsze etapy budowy i wykończenia. Materiały budowalne zastosowane w tej technologii muszą oddać wilgoć aby można było prowadzić prace wykończeniowe (tzw. sezonowanie), a to może potrwać nawet kilka miesięcy.

Można przyjąć, że średni czas budowy domu technologią tradycyjną to 12-16 miesięcy: w pierwszym roku doprowadza się budynek do stanu surowego zamkniętego a w drugim wykańcza się go od wewnątrz.

Przy technologii tradycyjnej najczęściej zaleca się rozpoczęcie prac budowlanych na wiosnę, gdy już nie ma mrozów i opadów śniegu (temperatura utrzymuje się powyżej +5°C). Można rozpocząć roboty ziemne związane z fundamentami. Kiedy zrobi się trochę cieplej a fundamenty już dobrze wyschną (po ok. miesiącu) można zacząć murować ściany zewnętrzne i kominy. Kilkunastostopniowa temperatura jest najbardziej optymalna dla wykonawców i nie powoduje też zbyt szybkiego schnięcia zapraw.

Następnie wykonujemy stropy gęstożebrowe i monolityczne, które potrzebują szalunków, ale i czasu na uzyskanie pełnej wytrzymałości. Po tym czasie wykonuje się murowanie ścian poddasza i wykonuje na nich wieńce oraz więźbę dachową. Gdy jest gotowa, można wykonać warstwę wstępnego krycia i obróbki blacharskie, ułożyć pokrycie, zamocować rynny. Jeśli budynek jest zadaszony, można go jeszcze zamknąć przed zimą, montując okna (jednak niektórzy producenci stolarki zastrzegają, że może ona być zamontowana dopiero po otynkowaniu i ustabilizowaniu się wilgotności wewnątrz budynku).

Wykonanie powyższych etapów przed zimą pozwala nam na ułożenie instalacji w budynku podczas zimy. W tym czasie można też ocieplić i zabudować poddasze. Warto już wtedy zacząć ogrzewać budynek, by następowało powolne usuwanie wilgoci technologicznej (proces wysychania będzie trwał jeszcze przez najbliższe trzy lata - tyle bowiem potrzeba do osiągnięcia wilgotności ustabilizowanej).

Na wiosnę można rozpocząć roboty tynkarskie wewnątrz budynku, wykonać wylewki i ocieplenie ścian zewnętrznych. Po wyschnięciu tynków można zacząć prace wykończeniowe wewnątrz oraz zagospodarowaniu terenu wokół domu.

Tak rozłożony w czasie przebieg robót gwarantuje to, że nie są one wykonywane za szybko, a do domu można się wprowadzić po około 1-1,5 roku od rozpoczęcia budowy.


Technologia prefabrykowanych elementów z keramzytu

Natomiast wybierając technologię budowy domu z prefabrykowanych elementów z keramzytu dom w stanie deweloperskim możemy mieć już od 3 miesięcy do pół roku.

Na krótszy czas budowy domu z keramzytu wpływa przede wszystkim wcześniejsze przygotowanie elementów w fabryce - samo zestawienie ścian na budowie to 1-2 dni robocze.

Możemy zamówić gotowe ściany, strop, balkony oraz schody. Firma produkująca takie elementy, np. Praefa, dostarcza gotowe do montażu elementy bezpośrednio na budowę, wykonane według projektu i wcześniejszych ustaleń. Gotowe ściany mają już przygotowane kanały na media, co również usprawnia i skraca późniejszy czas kładzenia instalacji elektrycznej czy wodnej.

Po wykonaniu płyty fundamentowej i upłynięciu wymaganego okresu schnięcia płyty montujemy ściany oraz strop z gotowych elementów, co w zależności od skomplikowania projektu może zająć od 1 do 10 dni roboczych. Zaraz na drugi dzień możemy przystąpić do wykonania konstrukcji dachu oraz jego pokrycia (5-7 dni roboczych). W kolejnym etapie montujemy okna (1-2 dni robocze). Gdy stan surowy zamknięty jest już gotowy możemy przystąpić do prac wewnątrz budynku: montaż instalacji elektrycznej oraz wodnokanalizacyjnej i centralnego ogrzewania (7-8 dni roboczych). Równolegle - o ile pogoda i temperatura na zewnątrz na to pozwala - wykonywane są prace związane z ociepleniem i malowaniem elewacji (14 dni roboczych). Ostatnim elementem budowy domu jest ocieplenie stropu, montaż płyt GK oraz pozioma izolacja termiczna wraz z wylewką (7-8 dni roboczych).

Domu z prefabrykowanych elementów keramzytowych nie trzeba sezonować. Dzieje się tak dlatego, że przygotowane elementy w fabryce są już wypalane w specjalnych piecach w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu nie mają już w sobie wilgoci a łączenie elementów odbywa się za pomocą specjalnych klamr oraz zaprawy.Jeżeli zależy ci na szybkim czasie budowy to lepszym rozwiązaniem od systemu gospodarczego jest zatrudnienie doświadczonych fachowców i wykonanie prac systemem zleconym. Wyspecjalizowana firma budowlana zrealizuje zlecenie szybciej, niż inwestor budujący dom systemem gospodarczym. Samodzielna realizacja budowy może przynieść oszczędności, jednak z pewnością nie wpłynie na skrócenie czasu zakończenia prac.


148 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page