top of page
Szukaj
  • elamech82

Badanie geotechniczne gruntu przed budową domu – czy jest konieczne?Odpowiemy na to pytanie od razu w pierwszym zdaniu - tak - badanie gruntu jest nie tylko konieczne ale wręcz niezbędne!


Najistotniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu jest specyfika gruntu na działce. Dzięki temu unikniesz w późniejszym czasie najczęstszych problemów występujących w trakcie użytkowania domu: pękających ścian, zapadających się fundamentów itp.


Po co wykonuje się badania geotechniczne?

Badanie gruntu jest jednym z pierwszych kroków budowania domu – Informuje nas o głębokości wód gruntowych i daje wiedzę o przepuszczalności ziemi. Te informacje pomogą określić parametry konstrukcyjne domu i dobrać odpowiednie fundamenty. Wynik badania będzie bardzo pomocny na etapie adaptacji - architekt będzie mógł dobrać odpowiedni rodzaj fundamentów i ilość zbrojenia, dzięki czemu budynek będzie poprawnie posadowiony, co zapewni jego stabilność i odporność na wszelkie zagrożenia naturalne związane ze strukturą gruntu.Co otrzymujemy po wykonanym badaniu?

Badania przeprowadzane są w terenie (wiercenie, sondowanie, pobór próbek gruntów i wód, pomiar zwierciadła wody gruntowej) oraz w laboratorium (oznaczenie parametrów geotechnicznych gruntu: stopnia plastyczności, wskaźnika zagęszczenia, oraz składu chemicznego wód gruntowych). Wyniki prac otrzymasz w formie opinii geotechnicznej. Opinia geotechniczna składa się z części opisowej i graficznej. Część graficzna to mapa terenu na której zaznaczone są miejsca wykonanych odwiertów względem usytuowania domu oraz obrazuje poszczególne warstwy gruntu i wskazuje linie przekrojów geotechnicznych. W opisie znajdziemy informacje dotyczące poszczególnych

warstw gruntu i poziomu wód gruntowych.

Ilość odwiertów należy wykonać?

Możemy przyjąć, że im odwiertów jest więcej, tym badania są bardziej dokładne. Za niezbędne minimum przyjmuje się trzy odwierty geotechniczne w miejscu posadowienia budynku. Pięć odwiertów pozwala na dokładną analizę podłoża, na którym ma zostać zbudowany dom. Jeśli firma proponuje nam wykonanie jednego, dwóch odwiertów, nie warto korzystać z jej usług. Jej dokumentacja geotechniczna nie będzie zbyt dokładna, a przez to mało wiarygodna.

166 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page