top of page
Szukaj
  • elamech82

Zakup działki budowlanej w kilku krokach

Zaktualizowano: 29 maj 2020

Przy wyborze działki pod swój wymarzony dom najczęściej bierzemy pod uwagę następujące parametry: cenę działki, jej lokalizację (odległość do przystanku, sklepu, apteki, kościoła, szkoły), dojazd do działki (czy jest ulica, droga gruntowa czy asfaltowa), jej kształt i wielkość oraz uzbrojenie lub możliwość uzbrojenia.

Parametry powyższe są ważne jednak aby móc na danej działce wybudować dom trzeba wiedzieć o niej trochę więcej.Poniżej podaję 4 kroki, które będą pomocne przy przeprowadzaniu bezpiecznego zakupu działki:

  1. Badanie geotechniczne gruntu. takie badanie przeprowadza firma geotechniczna, która na podstawie kilku odwiertów określi warstwy i rodzaje gruntu oraz poziom wód gruntowych. Takie badanie nie jest obowiązkowe, ale pozwoli ustalić jakość gruntu co potrzebne będzie do wyceny budowy fundamentów.

  2. Weryfikacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w przypadku, gdy na danym terenie nie ma uchwalonego planu wystąpienie o warunki zabudowy. Z tych dokumentów dowiesz się, czy na danej działce możesz postawić dom według projektu, który sobie wybrałeś. Jeżeli tak - możesz podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zadatek.

  3. Zebranie dokumentów: wyrys i wypis z MPZP (Urząd Gminy/Miasta), odpis z księgi wieczystej (Wydział Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym lub online), wypis z rejestru gruntu po numerze ewidencyjnym gruntu (Starostwo), decyzja o wyłączeniu działki z produkcji rolnej (u dotychczasowego właściciela).

  4. Zawarcie ostatecznej umowy kupna działki - w kancelarii notarialnej.Są to najważniejsze kroki, które powinieneś podjąć aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia inwestycji. Istotnych czynników jest dużo więcej. Dlatego też warto przed podpisaniem umowy ostatecznej zakupu działki skonsultować się z architektem. Najlepiej, gdy będzie to architekt, który będzie nam robił adaptację projektu. Na podstawie zebranych przez nas dokumentów i informacji będzie w stanie sprawdzić zgodność wybranego projektu z warunkami zabudowy, możliwość posadowienia budynku na działce z zachowaniem wymaganych odległości budynku od drogi i sąsiadów czy możliwości podłączenia się do mediów.


39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page