top of page
Szukaj
  • elamech82

Kredyt na budowę domu

Budowa domu wymaga poważnych nakładów finansowych. Większość z nas posiłkuje się kredytem. Jeżeli już posiadamy działkę pod budowę wymarzonego domu - zostanie ona zaliczona przez bank jako wkład własny. Chociaż część banków może skredytować zakup działki oraz wzniesienie budynku to i tak będą wymagać od kredytobiorców wkładu własnego na poziomie min. 10% wartości kredytu.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem aby zminimalizować ryzyko związane z udzieleniem środków na budowę domu jest ocena zdolności kredytowej, wskazująca na sumę, którą będziemy w stanie spłacić na wskazanych warunkach. Przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu warto więc dowiedzieć się, czy uzyskanie zobowiązania na określoną sumę będzie możliwe. Oczywiście im więcej środków potrzebujemy, tym wyższa musi być także sama zdolność kredytowa. Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową możemy skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych banków, jednak są one bardzo ogólne i służą jedynie orientacyjnej ocenie sytuacji. Zdecydowanie lepszym i bardziej rzetelnym rozwiązaniem jest udanie się do banku i skorzystanie z pomocy doradcy. Jeżeli nie mamy czasu na odwiedzenie wszystkich interesujących nas banków możemy również skorzystać z pomocy pośrednika finansowego, który przedstawi nam oferty z różnych banków.

Zastanów się, jakich środków potrzebujesz

Kiedy już wiemy na co nas stać, pora zastanowić się jakie środki będą niezbędne do pokrycia wszystkich wydatków związanych z budową domu. Ważne jest, aby rzetelnie sporządzić kosztorys budowy domu, uwzględniając wszystkie niezbędne wydatki. Począwszy od kosztu zakupu samej działki budowlanej, poprzez koszt projektu i adaptacji, pozwolenie na budowę, aż do zakupu materiałów budowlanych i zatrudnienia ekip budowlanych. Taki kosztorys składamy do banku, który na jego podstawie sprawdza realność inwestycji, wypłaca transze oraz rozlicza z wykonanych prac.


Kredyt na budowę domu - czyli jaki?

Kredyt na budowę domu łączy w sobie dwa różne sposoby kredytowania. Kiedy jesteśmy w trakcie budowania domu, jest to typowy kredyt budowlany. W momencie jednak, gdy ten etap zostanie zakończony i nasz dom zostanie oddany do użytku - finansowanie bankowe zamienia się w kredyt hipoteczny. Oczywiście, przeznaczenie takiego kredytu nie ulega zmianie - wciąż obejmuje on zbudowanie domu. Zmienia się natomiast sposób kredytowania inwestycji na dwóch jej etapach. W związku z tym przekształceniu ulegają również warunki oraz zabezpieczenia takiego kredytu. Kluczem do optymalnego finansowania i otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej jest dobre rozplanowanie prac i ścisła współpraca z ekipą budowlaną. Złe określenie harmonogramu robót może wiązać się ze sporymi wydatkami, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zawieszenia wypłaty kolejnych transz kredytu na budowę.

W przypadku standardowego kredytu hipotecznego np. na zakup mieszkania, kredyt i wkład własny pozwalają na pokrycie wartości zakupu nieruchomości - kredyt na dom prezentuje się pod tym względem inaczej: prace w większości przypadków nie zostały jeszcze rozpoczęte w momencie podpisywania umowy kredytowej, szacowanie wartości nieruchomości jest więc trudne, a kwota kredytu jest zależna od wielu składowych, które również zostaną poddane skrupulatnej ocenie zatrudnionych w banku analityków. Realna ocena wartości działki, wycena materiałów i prac budowlanych to podstawa, aby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu oraz zapewnić jak najlepsze warunki finansowania. Wszystko to musi również współgrać z prawidłowo sporządzonym harmonogramem: to dzięki niemu możliwe stanie się wypłacenie kolejnych transz.

Formalności i procedury

Wniosek o przyznanie kredytu na budowę domu jest podstawą dokumentów, jakie musimy przygotować. Przy jego wypełnianiu warto skorzystać z pomocy specjalisty w banku lub pośrednika finansowego. Oprócz samego wniosku o przyznanie kredytu banki będą również wymagały dodatkowych dokumentów. Zazwyczaj są to takie dokumenty jak:

  • zaświadczenia o wysokości naszych dochodów;

  • zaświadczenia o zatrudnieniu od naszego pracodawcy;

  • rocznego zeznania PIT, jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą;

  • dokument potwierdzający to, iż jesteśmy właścicielami działki (wpis z księgi wieczystej lub akt notarialny);

  • pozwolenie na budowę;

  • projekt budowlany oraz kosztorys całej inwestycji wraz z harmonogramem prac budowlanych.

Po złożeniu wniosku do banku (wraz ze wszystkimi dokumentami) jest on weryfikowany przez analityka finansowego. Cały ten proces może potrwać nawet do kilku miesięcy. Jeśli decyzja jest pozytywna, pozostaje nam przedstawiona propozycja umowy kredytowej.


Koszty kredytu na budowę domu

Oprocentowanie kredytu hipotecznego oraz cały koszt kredytu są bardzo atrakcyjne i w praktyce stanowią najtańsze zobowiązanie, jakie można uzyskać, dlatego też to najlepszy sposób na finansowanie zakupu działki oraz budowy domu. Na koszt kredytu składają się:

  1. oprocentowanie kredytu (w jego skład wchodzi stopa referencyjna NBP oraz marża banku)

  2. prowizja (może przybrać zarówno formę jednorazowej opłaty, jak i zostać wliczona w raty)

  3. dodatkowe ubezpieczenia.

Wysokość składowych kosztów kredytu (oprócz stopy referencyjnej NBP) zależą od banku oraz od naszej zdolności kredytowej i możliwości zabezpieczenia kredytu.

Wypłata środków

Środki z kredytu nie są wypłacane od razu w całości. Przyznana nam suma jest podzielona na transze, które będą nam wypłacane wraz z ukończeniem kolejnych etapów budowy domu według harmonogramu prac budowlanych, który złożyliśmy do banku. Bank kontroluje postępy prac budowlanych i w przypadku opóźnień na budowie również transze wypłaca z opóźnieniem - po zweryfikowaniu postępów.

Jeżeli formalności w związku ze staraniem się o kredyt wydają Ci się trudne skorzystaj z pomocy doświadczonego pośrednika finansowego specjalizującego się w kredytach hipotecznych. Wyjaśni Ci wszelkie zawiłości, sprawdzi Twój kosztorys, zadba byś dysponował kompletną listą dokumentów oraz przeprowadzi transakcję aż do pozytywnej decyzji kredytowej. Usługa doradcy jest dla Ciebie darmowa. Wynagrodzenie wypłaca bank, w którym podpiszesz umowę i wypłacisz kredyt.


34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page