top of page
Szukaj
  • elamech82

Detale, które podrożą budowę domu

Wybierając projekt do budowy swojego wymarzonego domu w pierwszej kolejności realizujemy nasze oczekiwania estetyczne i funkcjonalne. Dopiero potem przychodzi czas na podliczenie kosztów budowy. Co będzie podrażało naszą budowę domu?


Myśląc o kosztach budowy myślimy przede wszystkim o kosztach związanych z wyborem odpowiedniej technologii budowy, wyborze materiałów i robociźnie. Jednak już na poziomie wyboru projektu możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy zł. Oto najważniejsze elementy, które wpływają na koszt budowy:


Bryła budynku

Im prostsza bryłą - tym tańszy dom. Lubimy, gdy bryła domu jest rozbudowana, gdy dom ma indywidualny charakter, nie banalną formę. Na portalach internetowych z gotowymi projektami domów przeważają projekty w których domy zdobią wykusze, ryzality czy lukarny. Niestety takie formy budynku są znacznie droższe niż prosta forma równego prostokąta. Poza większą ilością materiałów budowlanych trzeba zadbać o odpowiednią izolację przy kątach i załamaniach. Rozbudowany kształt bryły domu przekłada się także na droższy fundament (większa powierzchnia płyty) oraz droższy dach. Dach wielopołaciowy będzie znacznie droższy niż dwu- czy cztero-spadowy. Zatem dom tani w budowie - to dom minimalistyczny.


Piwnica

Zdecydowanie najdroższym elementem będzie piwnica, ponieważ jest ona traktowana jako dodatkowa kondygnacja. Na piwnicę warto się zdecydować w przypadku, gdy mamy bardzo małą działkę lub działkę pochyłą. Szacuje się, że na gruncie ze spadkiem min. 1,3m oraz ławach zagłębinowych koszt budowy piwnicy wynosi ok 500 zł/mkw. W przypadku, gdy mamy do czynienia z terenem podmokłym koszt rośnie do ok 1000 zł/mkw. Na koszt wybudowania piwnicy wpłynie także rodzaj gleby na naszej działce. Na glebach trudnych (skalistych) koszt wzrasta do 1500 zł/mkw, co oznacza, że nasza budowa domu może byc droższa nawet o 30% w porównaniu z domem bez piwnicy.


Tarasy i balkony

Jeżeli dysponujemy dużą działką warto rozważyć likwidację balkonów i tarasów na piętrze na rzecz tarasu na poziomie parteru - będzie on znacznie tańszy w wykonaniu. Koszt zwykłego balkonu to ok 10 000 zł - trzeba liczyć się z droższym rozwiązaniem konstrukcyjnym, dodatkową izolacją ciepła i przeciwwilgociową a także późniejsze wykonanie podłogi i koszt balustrady.


Garaż w bryle budynku

Najdroższym rozwiązaniem będzie murowany garaż wolnostojący, to koszt ok 35 tys. - 40 tys. zł. Jeżeli zdecydujemy się na garaż w bryle budynku musimy doliczyć do kosztów ok 30 tys. zł, natomiast najtańszą opcją będzie garaż w formie wiaty. Zatem gdy szukamy oszczędności warto rozejrzeć się za ofertą firm na garaże w konstrukcji lekkiej. Taki garaż możemy mieć już za 10-15 tys. zł a na rynku jest szereg firm, które oferują budowę takiego garażu w kolorze elewacji, tak aby tworzył on spójną całość z domem.


Duże, niestandardowe okna

Modne ostatnio duże przeszklenia czy tarasy na piętrze też znacznie podrożą budowę i to zarówno jeśli chodzi o zakup materiałów jak i robocizny. Duże przeszklenia wyglądają obłędnie - zwłaszcza, gdy za oknem mamy piękny widok, ale ich koszt może być bardzo wysoki i podrożyć nasz budowę domu o nawet kilkadziesiąt tys. zł. Dlatego wybierając projekt zastanów się, czy zależy Ci na przeszklonej ścianie np. w sypialni. Podobnie w przypadku okien o nietypowych kształtach - one również są bardzo drogie i mogą znacznie podnieść koszt inwestycji.


Podsumowując

Jeśli twój budżet na budowę domu jest ograniczony wybieraj projekty domu o prostej bryle z niewielką ilością detali, bez podpiwniczenia, z nieskomplikowanym dachem. Poza kosztami materiałów na koszt budowy wpływa także czas budowy - mały i prosty dom buduje się szybko.


Jeśli nadal masz wątpliwości, który projekt domu wybrać - skontaktuj się z nami i umów na bezpłatne konsultacje.

79 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page